Sprzeciw od decyzji administracyjnej

dodano: 14-09-2018 11:02

Sprzeciw od decyzji kasatoryjnej to nowa instytucja procesowa, która zastąpiła przysługującą wcześniej skargę do sądu. Celem jej prowadzenia jest zmniejszenie decyzji kasatoryjnych organów odwoławczych, a w konsekwencji skrócenia czasu trwania procedur administracyjnych.

Czytaj więcej »

Ustawa uwłaszczenioniowa – czy w końcu wejdzie w życie?

dodano: 06-07-2018 12:23

1 lipca 2017 r. wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe objęte użytkowaniem wieczystym miały zostać przekształcone w prawo własności. Jednak termin ten był wyłącznie obietnicą ustawodawcy, który to kolejno przesuwał termin wdrożenia zmian na 1 października oraz 1 stycznia 2018 r. Czy nowo wyznaczony termin wdrożenia ustawy uwłaszczeniowej będzie ostateczny?

Czytaj więcej »

Czy każdy urzędnik to urzędnik?

dodano: 25-10-2017 14:53

Jak nazywamy osobę pracującą w urzędzie gminy? Większość z nas na tak zadane pytanie z pewnością odpowie – urzędnikiem! Jednak kim tak naprawdę jest urzędnik i czy każdą osobę pracująca w administracji publicznej można rzeczywiście nazwać urzędnikiem?

Czytaj więcej »

ePUAP – łatwiejszy dostęp do administracji

dodano: 28-09-2017 13:33

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) umożliwia ogólnopolską bezpłatną wymianę korespondencji z organem administracji publicznej w formie elektronicznej. Platforma ta pozwala na załatwienie wielu spraw z zakresu administracji publicznej bez wychodzenia z domu.

Czytaj więcej »

Ślimacze tempo postępowania administracyjnego

dodano: 16-08-2017 11:24

Idzie wolno ślimak Tomek i na grzbiecie dźwiga domek. Minął dzień, a może dwa, a on dalej w miejscu trwa. Zacytowany fragment wiersza dla dzieci autorstwa Michała Jankowiaka doskonale oddaje rzeczywistość funkcjonowania aparatu administracyjnego w ujęciu szybkości załatwiania spraw. Ważnym jest jednak, że istnieją mechanizmy służące przyśpieszeniu procedury w każdej konkretnej sprawie administracyjnej.

Czytaj więcej »

Prawo do dobrej administracji - od nieuprzejmości urzędnika do wzorowej obsługi klienta

dodano: 08-08-2017 11:42

O urzędnikach pracujących w administracji publicznej krąży wiele obiegowych opinii. I tak, stereotypowi urzędnicy są np. niepomocni, nieuprzejmi czy pijący ciągle kawę w pracy. Takie myślenie stwarza barierę na linii obywatel - urzędnik, a pójście do urzędu w celu załatwienia jakiejś sprawy może u niektórych powodować co najmniej negatywne myśli. Miodem na serce znerwicowanego petenta staje się wtedy Europejski Kodeks Dobrej Administracji.

Czytaj więcej »